Wiadomo, że istnieją grzyby trujące od których należy trzymać się jak najdalej. Właśnie dlatego nie każdy może udać się na grzybobranie, szczególnie gdy nie ma o tym żadnego pojęcia. Tak naprawdę można powiedzieć że zbieranie grzybów w lesie to nie zapomniana przygoda dla każdego kto nie miał lekcji przyrody lub na nie nie uczęszczał.

Przede wszystkim należy wiedzieć ze istnieje wiele rodzaj grzybów trujących tak samo jak w przypadku grzybów jadalnych. Na pewno w trakcie takiej wycieczki natrafimy na grzyby które będą piękne, oraz okazałe i będzie można nam się wydawać że są one najlepsze i najsmaczniejsze, a w rzeczywistości okaże się zupełnie inaczej. Przede wszystkim istnieje wiele grzybów które można spotkać w lesie, a które nie są jadalne. Najczęściej spotykane to:

  • goryczak żółciowy
  • borowik szatański
  • muchomor czerwony
  • muchomor sromotnikowy
  • mleczaj płowy

Oczywiście istnieje więcej gatunków spotykanych w Polsce i uznawanych za nie jadalne, ale i także trujące. Właśnie dlatego przed udaniem się do lasu na grzybobranie powinniście dobrze sprawdzić najpierw czy wasza wiedza jest na ten temat dość dobra, a jeśli nie to warto zakupić atlas grzybów który przedstawi wam najlepsze cechy charakterystyczne dla takich grzybów, dzięki czemu będziecie mogli z takim atlasem na pewno ustrzec się przed zjedzeniem, któregoś z tych gatunków. Jeśli chodzi o goryczak żółciowy jest to grzyb który występuje w lasach jodłowych, a który jest bardzo podobny do borowika. Można go odróżnić żółtawym kolorem. Jeśli jednak chodzi o borowika szatańskiego – jego nazwa aż przyprawia nas o mdłości. Sam borowik rośnie w lipcu aż do października dlatego warto na niego uważać. Jest on trujący i nie można tak naprawdę go niszczyć bo jest go bardzo mało i jest to okaz jeden z licznych. Właśnie dlatego można go rzadko kiedy spotkać. Pamiętać trzeba że na surowo można się nim zatruć i powoduje on najczęściej biegunkę czy też wymioty. Wiele osób twierdzi że przy wysokiej temperaturze wydziela on toksyny i jest dobry do zjedzenia, jednak szczerze mówiąc nikt nie próbował tego wcześniej dlatego należy całkowicie z tego pomysłu nie korzystać.

Muchomor czerwony to grzyb najbardziej popularny o których jest bardzo głośno co jakiś czas. Powoduje on biegunkę oraz zatrucie już po 15 minutach od jego spożywania. Dodatkowo halucynacje wzrokowe które trwają często od 30 minut do 90. Przy spożyciu takiego grzyba może dojść nawet do śpiączki, a nawet do śmierci.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.